STADA

Konzern

Zdravie

 

Trápi vás nádcha?

Ale. Len obyčajná nádcha.

Encyklopédia píše:
Nádcha je zápalové ochorenie sliznice nosa a prínosových dutín. Príčinou zápalu bývajú vírusy a baktérie. Nekomplikovaná nádcha trvá 7 - 10 dní.

Rodičia konštatujú:
Nádcha je zákerná asistentka, ktorá sa na naše deti prilepí hneď s prvým jesenným ochladením, alebo si ju prinesú ako suvenír z materského centra či škôlky. S dlhšími či kratšími úsekmi „neplateného voľna“ u nás úraduje až do jari. Je nám trápne sťažovať sa na ňu u lekára, veď je to taká bežná vec. Ale skomplikovať život vie teda poriadne.

O príznakoch sa múdrou rečou píše:
Opuch sliznice, ktorý spôsobuje upchanie nosovej dutiny. U malých detí je výraznejší vzhľadom na malé rozmery nosovej dutiny. Novorodenci a dojčatá nevedia dýchať ústami, preto upchaný nos u nich sťažuje dýchanie a aj kŕmenie.
Pri zápale sliznice nosa je zvýšená tvorba hlienu, ktorý zhoršuje upchanie nosa. Odstraňovanie hlienu je sťažené, lebo malé deti ho ešte nevedia vysmrkať. Hlien sa pri prehĺtaní dostáva do žalúdka, deti preto častejšie zvracajú. Hlien býva pri obyčajnej nádche číry alebo belavý. Zmena farby na žltú až žltozelenú upozorňuje na možnosť závažnejšej bakteriálnej infekcie. Celkové príznaky: zvýšená teplota, kašeľ, únava, bolesť hlavy - tiež vplývajú na celkový stav dieťaťa.
Prečo je moje dieťa stále „sopľavé“?
Nádcha je u detí vo veku od 6 mesiacov do 7-8 rokov veľmi častým javom. Patrí medzi tzv. „adaptačné choroby“. Dieťa prichádza na svet bez akejkoľvek obrany svojho organizmu, ale približne do veku 6 mesiacov sa dokáže chrániť protilátkami, ktoré počas tehotenstva získalo od matky. Tieto protilátky sa neobnovujú a okolo 6 mesiacov miznú. V tomto veku dieťa nemá ešte dostatočnú imunitnú ochranu a musí si ju postupne vybudovať samé. Preto je veľmi citlivé na všetky infekcie v okolitom prostredí. Jeho imunitný systém sa ich pri každom kontakte s novými bacilmi učí rozpoznávať, akoby si vytváral akúsi pamäť, ktorá mu neskôr pomôže pred nimi sa brániť. Nato, aby jeho imunitný systém dozrel a nadobudol dostatočný obranný kapitál, potrebuje sa stretnúť s väčšinou ORL infekcií, čo trvá v praxi aj niekoľko rokov. Menšiu frekvenciu ORL ochorení prináša až 5.-6. rok života dieťaťa.

Ako sa nádcha prenáša?
Nádcha sa prenáša pomerne jednoducho:
 • vzduchom, ak nachladnuté dieťa kýchne alebo zakašle;
 • priamym kontaktom, keď si dieťa prikladá ruku na ústa alebo na nos a následne sa dotkne iného dieťaťa;
 • nepriamym kontaktom, keď si dieťa prikladá ruku na ústa alebo na nos, a potom sa dotýka nejakého predmetu, hračky alebo nábytku, ktoré potom nakazia aj zdravé dieťa, ak je s týmito predmetmi v kontakte. Vírus môže na nich prežiť niekoľko hodín!

Lieči sa nádcha antibiotikami?
Nie, nádcha je vírusové ochorenie a nelieči sa pomocou antibiotík.

Ako si poradíme s nádchou?
Ak má vaše dieťa nádchu, ponúkajte mu veľa tekutín a núťte ho odpočívať. Umývajte mu ruky, aj sebe, a to vždy, keď mu „fúkate nos“ a tiež pri príprave jedla alebo pred samotným jedením. Ak má dieťa horúčku nad 38,5°C, podajte mu napr. Panadol.
 • Dostatočne vetrajte. Vzduch musí byť dostatočne vlhký, vhodné sú aj rôzne zvlhčovače (najjednoduchším riešením je mokrá plachta prehodená cez postieľku),
 • Zabezpečte zvýšenú polohu hlavičky dieťaťa,
 • Pri zvýšenej tvorbe hlienov často čistite nos. U dojčiat odsávačkou, u väčších detí časté smrkanie. Čistenie nosa treba opakovať pred každým kŕmením a vždy vtedy, keď dieťa horšie dýcha nosom.
 • Odstraňovanie hlienov je dôležité aj pred aplikáciou kvapiek do nosa,
 • Hlieny treba skvapalniť: ožarovaním infračervenou lampou, použitím fyziologického soľného roztoku, mikrospkopickými kvapkami morskej vody napríklad v aerosoli Sterimar,
 • Používajte kvapky alebo spreje, ktoré odstraňujú opuch sliznice. Aby sa zmiernil opuch sliznice, kvapky by mali stiecť až do nosohltana. (zakloňte dieťatku hlavu, prípadne mu kvapkajte poležiačky)
 • Nosovú sliznicu nevytierajte tampónikmi, lebo tie ju mechanicky poškodzujú.

Ak má však vaše dieťa niektoré z nasledujúcich príznakov, kontaktujte vášho lekára:
 • bolesti ucha,
 • horúčka nad 39°C ,
 • veľká ospanlivosť,
 • priveľká podráždenosť,
 • kožný výsev,
 • rýchle a ťažké dýchanie,
 • neprestávajúci kašeľ.

Tipy:
Črstvý vzduch je prvým liekom proti nádche. Aj takto choré dieťa môže denne ½-1 hod. stráviť vonku, samozrejme za predpokladu, že je teplo oblečené.
Grippostad®C Hartkapseln

Grippostad®C Hartkapseln

Neu! Hoggar Night® TV-Spot

Neu! Hoggar Night® TV-Spot

Gut einschlafen, gut durchschlafen, erholt aufwachen. Schauen Sie doch mal bei hoggar.de vorbei!

Jetzt den TV-Spot sehen

Erektile Dysfunktion

Erektile Dysfunktion

Erektionsstörungen können sehr belastend sein. Informieren
Sie sich und finden Sie mögliche Therapien. Mehr erfahren

entdecken