STADA

Konzern

Zdravie

 

Peľová alergia

JE TU LETO – JE TU PEĽOVÁ ALERGIA!

V roku 2015 bude polovica Európanov trpieť jednou z foriem alergie. Za vznik alergie sú zodpovedné nielen gény, ale aj znečistenie životného prostredia a prehnaná sterilita našich domácností. Mnoho alergénov vstupuje do tela nosom a zapríčiňuje tak alergickú nádchu, ktorou trpí až 10% nášho obyvateľstva.
Alergén po vniknutí do nosa spôsobuje nadmernú, neprimeranú reakciu nosovej sliznice, následkom ktorej sa zliznica zdurí, a tak obmedzí až znemožní dýchanie nosom. Zima sa s nami rozlúčila a príroda sa prebúdza. Mnohým alergikom však toto obdobie prináša množstvo problémov. Sezónna alergická nádcha (polinóza) je spôsobená alergiou na pele tráv, bylín a drevín.
Jarné obdobie je charakteristické výskytom peľu drevín. V letnom období prevažujú trávy, na jeseň zase buriny.
Okrem sezónnej alergie spôsobenej peľmi existujú aj celoročné príčiny alergie dýchacích ciest ako domáci prach, roztoče (tie sa vyskytujú hlavne v matracoch, dekách a vankúšoch), pliesne, ale aj domáci miláčikovia (mačky, psy, hlodavce).

DIAGNÓZA:
Keďže alergénov je nespočetné množstvo, veľmi dôležitá je anamnéza pacienta. Potom podľa typu alergickej reakcie nasleduje súbor laboratórnych vyšetrení a testy na pacientovi (kde sa pacient dostane do kontaktu s alergénom a pozoruje sa reakcia, medzi najznámejšie patria kožné testy)

AKO ALERGIE LIEČIŤ?
Najdôležitejším bodom je odstránenie alergénu. Niekedy je to však problematické, predovšetkým u peľovej alergie.
V súčasnosti sa však aj tu črtajú nové možnosti prevencie, na trhu sú dostupné roztoky morskej vody, ktoré pri pravidelnom používaní „splachujú“ alergény z nosovej sliznice. Tým sa obmedzí kontakt s alergénmi, čo následne znižuje aj používanie lokálne terapie (dekongestíva, lokálne glukokortikoidy), ktorá má nepraznivé účinky na sliznicu nosa.
Jedným z prípravkov na báze morskej vody je aj prípravok Mar Plus, ktorý obsahuje navyše aj dexpantenol, ktorý je známy svojími blahodárnymi účinkami na metabolizmus slizničných buniek, ktoré sú pri polinóze poškodzované.
Vo farmakologickej liečbe sa používakú celkové aj lokálne prípravky z radu antihistaminík, ktoré účinne predchádzajú alergickej reakcii, alebo ju zmierňujú. Pri alergiách neodpovedajúcich na túto liečbu sa používajú glukokortikoidy, ktoré sú vysoko účinné, avšak majú všeobecne známe nežiadúce účinky, takže ich dlhodobejšie používanie je limitované. Okrem medikamentóznej liečby sa pri polinóze uplatňuje aj hyposenzibilizačná liečba, ktorej cieľom je znížiť citlivosť pacienta na príčinný alergén. Alergia je ochorenie chronické, ale v priebehu života pacienta sa môže meniť. Často dochádza k znižovaniu intenzity alergickej reakcie, ale často dochádza aj k zmene podnetu – alergénu.
Grippostad®C Hartkapseln

Grippostad®C Hartkapseln

Neu! Hoggar Night® TV-Spot

Neu! Hoggar Night® TV-Spot

Gut einschlafen, gut durchschlafen, erholt aufwachen. Schauen Sie doch mal bei hoggar.de vorbei!

Jetzt den TV-Spot sehen

Erektile Dysfunktion

Erektile Dysfunktion

Erektionsstörungen können sehr belastend sein. Informieren
Sie sich und finden Sie mögliche Therapien. Mehr erfahren

entdecken