STADA

Konzern

Zdravie

 

Máte problém s hemoroidmi?

Trápia vás hemoroidy?

(Ak áno, máte rovnaký problém ako Napoleon Bonaparte)
Hemoroidy, ľudovo tiež nazývané „zlatá žila“ už od dávnej minulosti znepríjemňujú život veľkej časti populácie – podľa štatistík 50% ľudí nad 30 rokov je postihnutých týmto ochorením (muži bývajú postihnutí častejšie ako ženy).

Čo sú hemoroidy?
Pod týmto výrazom rozumieme varikózne zmenené žily v oblasti análneho kanála. Podľa lokalizácie delíme hemoroidy na vonkajšie a vnútorné, ktoré sú častejšie a z medicínskeho hľadiska aj závažnejšie. Kombináciou vnútorných a vonkajších hemoroidov sú tzv. zmiešané hemoroidy.

Aké sú faktory podporujúce vznik hemoroidov?
Na vzniku hemoroidov sa spolupodieľa viacero faktorov: genetická dispozícia (Postihnutí jedinci trpia oslabením spojivového tkaniva, majú narušenú správnu stavbu žilovej steny. Takýto pacienti trpia často aj na krčové žily na nohách, ploché nohy, herniu), endokrinné poruchy, zmeny hemodynamiky a v neposlednom (skôr prvom) rade životný štýl (obezita, zápcha, strava chudobná na vlákniny, sedavé zamestnanie)

Aké sú prejavy hemoroidov?
Vonkajšie hemoroidy sú obyčajne evidentné až vtedy, keď sa prejavia ich komplikácie, najčastejšie trombóza. Tá sa prejaví ako elastický, na dotyk bolestivý útvar veľkosti hrášku až fazule nachádzajúci sa v tesnej blízkosti análneho otvoru. Vnútorné hemoroidy sa prejavujú bezbolestným krvácaním , ktoré pacient pozoruje pri stolici. Spektrum príznakov môže byť však rozsiahlejšie: svrbenie až pobolievanie v oblasti konečníka, hlienovitý výtok z konečníka, zápal kože v okolí konečníka.

Diagnóza:
Ak máte niektorý z vyššie uvedených príznakov, obráťte sa na svojho lekára, ten určí diagnózu, poprípade odporučí odborné vyšetrenie (vyhnete sa tak zanedbaniu vážnejšieho ochorenia).

Liečba:
Ak teda definitívne viete, že patríte k menej šťastnej polovici ľudstva a trpíte hemoroidmi, bude vaša liečba závisieť od toho, v ktorom štádiu ochorenia sa nachádzate. V prvom až druhom stupni sa využíva konzervatívna liečba. Tá môže byť jednak systémová (preparáty ovplyvňujúce cievnu priepustnosť, zvyšujúce tonus žilovej steny, pôsobiace protizápalovo), jednak lokálna.
Pri lokálnej terapii máte na výber niekoľko preparátov, buď vo forme čapíkov, alebo mastí. Vývoj napreduje aj na tomto poli a pred rokom uviedla na náš trh nemecká farmaceutická spoločnosť STADA nový, moderný produkt MASTU S (dostupný ako masť a čapíky). MASTU S rýchlo a účinne zmierňuje bolesť a svrbenie, má protizápalový účinok, vysušuje a znižuje mokvanie a urýchľuje hojenie rán. Aj keď sú trendy v liečbe hemoroidov charakterizované výraznejším využitím konzervatívnej liečby, chirurgickej liečbe sa nevyhnete, ak je vaše ochorenie v 3. až 4. štádiu.
Nie všetko však zvládne lekár, alebo MASTU S, musíte sa o zlepšenie svojho ochorenia pričiniť aj vy. A to úpravou diétneho režimu (dostatočný prívod tekutín a vláknin, obmedzenie korenistých pokrmov), obmedzením alkoholu a fajčenia, zvýšenou fyzickou aktivitou, zvýšenou hygienou konečníka.
Na záver dobrá správa: aj keď trpíte ochorením, ktoré vám znepríjemňuje život, máte podstatne viac liečebných možností ako Napoleon Bonaparte.

MASTU S
Je dokázané, že každého tretieho dospelého trápia hemoroidy. Dá sa utrpeniu vyhnúť? Áno, pretože je tu nový štvornásobne účinný liek MASTU S masť a čapíky. Mastu S odstráni bolesť a zápal, zabráni svrbeniu a urýchli hojenie. Mastu S – a sadnúť si bude opäť úľavou.

Zlatá žila
Hemoroidy, ktoré poznáte skôr pod názvom „zlatá žila“, sú pre súčasný sedavý spôsob života pomerne častým ochorením, no aj napriek tomu sú veľkou neznámou. Dôvodom je najmä to, že ľudia sa hanbia otvorene hovoriť o problémoch, ktoré sa týkajú ich intímnych miest. Výsledkom potom býva svrbenie, bolesť, krvácanie a infekcie, ktoré sa pritom dajú liečiť. Viac o tom nám porozprávala gastroenterologička MUDr. Jana Ošvaldová z Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave.
Hemoroidmi podľa výskumov trpí asi 50 % ľudí, no zvyšná skupina možno ani len netuší, čo to vlastne je a prečo vznikajú. Hemoroidy sú uzlovito rozšírené žily cievnych pletení v oblasti konečníka a análneho kanála. Za normálnych okolností vytvárajú v kanáli „cievne vankúšiky“ potrebné na udržanie stolice, avšak keď sa zväčšia a vysúvajú sa smerom von, hovoríme o hemoroidoch. Existujú viaceré teórie, ale nie je jasné, čo je vyvolávajúcim faktorom hemoroidov a nie je známy ani mechanizmus ich vzniku. Je to multifaktoriálne podmienená choroba s vrodenou predispozíciou (familiárny výskyt 42 %). Najčastejšie sa však objaví ľuďom, ktorí majú vo vyššom veku a pri podvýžive ochabnuté väzivo, alebo choroby a stavy spojené s dlhodobým zvýšením vnútrobrušného tlaku, napríklad nádory malej panvy alebo aj počas tehotenstva. Ďalej veľmi nepriaznivo pôsobia zlé stravovacie návyky, zápcha, dlhé sedenie a „tlačenie“ na toalete.
Kto je náchylnejší, muži alebo ženy? Ochorenie postihuje ženy už po 20 rokoch, mužov po 30-tke. O tom, či sú náchylnejší muži alebo ženy, diabetici či nediabetici, sa nedá jednoznačne hovoriť. Rozhodujúce sú rizikové faktory, ktoré som spomínala.
Do akej veľkosti môžu hemoroidy narásť a v akom štádiu začnú človeku spôsobovať ťažkosti? Rozoznávame vonkajšie a vnútorné hemoroidy. Vonkajšie sú uložené vo vonkajšej časti análneho kanála pod kožou, sú viditeľné ako uzly okolo otvoru. Vnútorné sa nachádzajú pod sliznicou konečníka, viditeľné sú len pri ochabnutí zvierača a ich vysunutí. Môžu nadobudnúť rôznu veľkosť, podľa toho, v akom štádiu je ochorenie. V 1. štádiu sú hemoroidy malé, vôbec nevyčnievajú, v 2. štádiu sa vysúvajú počas tlaku na stolicu, po toalete sa spontánne vrátia späť. Ochorenie sa vtedy prejavuje len krvácaním. Dotyčný môže spozorovať jasnočervenú krv na stolici alebo na toaletnom papieri. 3. a 4. štádiá sú už komplikovanejšie. Aby sa hemoroidy vrátili späť do kanála, musí si ich človek manuálne zatlačiť. V 4. štádiu to však už nie je možné. Pacient sa vtedy sťažuje na hlienovitú sekréciu, pocit „mokrého“ konečníka, jeho svrbenie a ekzém, ktorý sa môže objaviť na koži v jeho okolí.
Hrozia pacientovi komplikácie, keď nebude ochorenie liečiť? Samozrejme, môže sa vyskytnúť trombóza hemoroidu, kedy je bolestivý zvyčajne jeden uzol. Ten sa zdurí, je fialový a veľmi bolestivý na dotyk. Akútny stav trvá 3 až 5 dní, potom sa uzol väzivovo mení na zatvrdlinu. Ďalšou možnou komplikáciou je zápal. Hemoroid býva vtedy zdurený, červený a bolestivý. Typická je tiež mimovoľná zápcha. Dokonca môže dôjsť k poškodeniu sliznice uzla s krvácaním.
Pri akých prejavoch by mal človek utekať k lekárovi? Hneď potom, ako zbadá krvácanie počas stolice. Najlepšie urobí, keď príde čo najskôr, aby sa hemoroidy začali liečiť už pri prvých prejavoch. Netreba čakať, kým sa objavia komplikácie.
V čom spočíva liečba? Dá sa hemoroidov zbaviť natrvalo alebo majú tendenciu znova sa vracať? Vnútorné hemoroidy bez komplikácií netreba liečiť. Dôležitá je len prevencia vzniku komplikácií, a to starostlivosť o pravidelnú nenamáhavú stolicu, vylúčenie dráždivých látok zo stravy, dostatok tekutín, primeraný telesný pohyb a hygiena konečníka. Použitie toaletného papiera nestačí, dráždi mechanicky, niekedy aj chemicky. Každý by sa mal umyť čistou vodou, osušiť uterákom, buničinou alebo jemným papierom. Vonkajšie hemoroidy bez komplikácií vyžadujú chirurgickú liečbu len vtedy, ak dosiahnu takú veľkosť, že zapríčiňujú dráždenie, ekzém alebo svrbenie. Pri komplikáciách, napríklad trombóze, uzol miestne umŕtvime a vytlačíme krvnú zrazeninu. Pacient okamžite pocíti úľavu, ranka sa mu zahojí za 3 až 5 dní.
V súčasnosti sa často hovorí o laserovej liečbe a elektrokoagulácii. Sú tieto metódy účinné? Áno, laserom a elektrokoaguláciou (metódou využívajúcou elektrický prúd) sa odstraňujú viditeľné hemoroidy, ktoré viac nenarastú. Samotný zákrok nebolí a robí sa v lokálnej, spinálnej (do chrbtovej časti) alebo v celkovej anestéze. Na pooperačné bolesti pôsobia analgetiká. Do 14 dní ste fit, po klasickej operácii liečba trvá od 4 do 5 týždňov.

Rady lekára
V strave uprednostňujte surovú zeleninu a ovocie, potraviny bohaté na vlákninu (denný prísun cca 30 g), napríklad celozrný chlieb, pšeničné otruby, jogurty aj s prídavkom baktérií mliečneho kvasenia, cmary, melasu. Denne vypite minimálne 2 litre tekutín. Nekonzumujte biely chlieb, sucháre, silný čaj, čučoriedkový džús, banány, bielu ryžu, natvrdo uvarené vajcia, pretože podporujú zápchu. Pri pretrvávajúcej zápche, aj napriek diéte, užívajte laktulózu. Je to cukor rozkladaný v hrubom čreve črevnými baktériami na jednoduché kyseliny, ktoré povzbudzujú normálne črevné funkcie a tvorbu vláčnej stolice. Je vhodná aj pre diabetikov, pretože sa nevstrebáva. Vyhýbajte sa všetkým činnostiam, ktoré zvyšujú vnútrobrušný tlak, najmä dvíhanie ťažkých bremien. Nevysedávajte dlhú dobu na tvrdých plochách. Nezadržiavajte stolicu. Netlačte na stolicu, pretože tým zvyšujete tlak v žilách konečníka. Aspoň 3-krát do týždňa si choďte zacvičiť. Nenoste tesné a syntetické spodné prádlo. Pri svrbení konečníka, pocite „mokrého“ konečníka použite rôzne masti, čípky, urobte si sedací kúpeľ v dubovej kôre alebo repíku. (ivk)

Hemoroidy ("zlatá žila")
sú rozšírené žilové splete v bezprostredom vonkajšom alebo vnútornom okolí análneho otvoru. Vyskytujú sa údajne až u 70% dospelej populácie. Niektorým pacientom hemoroidy, najmä ak sú malé, vôbec nespôsobujú problémy alebo ak, tak len občas, trvajú krátko a sú ľahko zvládnuteľné. Iným zas naopak, sa hemoroidy často zapaľujú alebo krvácajú. To. či uvedené problémy má pacient viac alebo menej často, závisí od mnohých faktorov, ako sú veľkosť, lokalizácia hemoroidov, pridružené choroby a pod.

K l a s i f i k á c i a hemoroidov
Z hľadiska lokalizácie sa delia na vnútorné, vonkajšie a prechodné. Iný typ klasifikácie je podľa veľkosti. I. stupeň zahŕňa spravidla malé hemoroidy, ktoré len mierne vyčnievajú nad okolitú sliznicu a spravidla nerobia pacientovi ťažkosti a ak, tak len občas slabo krvácajú. Krvácanie sa objavuje väčšinou po tvrdej stolici a často sa zastaví samo alebo po niekoľkodňovej protihemoroidovej životospráve a lokálnej liečbe špeciálnymi čípkami alebo masťami. II. stupeň tvoria o niečo väčšie hemoroidy, ktoré sa nevracajú späť do steny análneho kanála, ak pacient preruší tlačenie na stolicu. Tieto hemoroidy už spôsobujú pacientovi častejšie bolesti, svrbenie alebo krvácanie.III. stupeň tvoria hemoroidy trvale vyčnievajúce do análneho otvoru aj keď pacient na stolicu netlačí. Tieto však po prerušení brušného lisu (tlačenia na stolicu) možno prstom vpraviť späť do análneho otvoru. Tu je ešte väčšia pravdepodobnosť zápalu a krvácania ako pri vyššie uvedených stupňoch. IV. stupeň klasifikácie dosahujú hemoroidy značných rozmerov, ktoré trvale vyčnievajú cez análny otvor a ani po prerušení tlačenia na stolicu ich nemožno dostať späť do análneho otvoru. Pri týchto hemoroidoch často vyčnieva aj časť sliznice konečníka, čím sa v okolí konečníka vytvorí mechanicky veľmi zraniteľné miesto, z ktorého pacient obyčajne veľmi často krváca, hemoroidy a vyčnievajúca sliznica konečníka svrbia, zapaľujú sa a pri akútnom zhoršení môžu byť zdrojom neznesiteľných bolestí.

K o m p l i k á c i e
sú pomerne časté najmä v III. a IV. štádiu. Najčastejšie ide o trhliny slizničného krytu, kedy sa dostavuje bežnými liečebnými metódami ťažko zastaviteľné krvácanie, niekedy sprevádzané až neznesi- teľnou bolesťou v konečníku. Pacient v tomto stave je prakticky vyradený z pracovného procesu a aj bežný život má veľmi komplikovaný až pokiaľ sa príčina tohto stavu neodstráni. Často si nemôže ani sadnúť, cíti trhavé bolesti v konečníku, ktoré sa stupňujú pri stolici a niekedy aj pri plnom močovom mechúri. Môže mať aj zvýšenú teplotu a celkové prejavy choroby (únava, slabosť...). Ďalšou nemenej častou komplikáciou je vytvorenie krvnej zrazeniny v hemoroide, ktorá upchá prietok krvi cez hemoroid. Tento sa výrazne zväčší, zápali a môže dokonca prasknúť, čo opäť vyvolá krvácanie z konečníka značného rozsahu. Tu je spravidla potrebný neodkladný chirurgický zákrok. Rakovina priamo z hemoroidov nehrozí, ale dlhodobé mechanické dráždenie konečníka pacienta, trpiaceho na hemoroidy môže vyvolať chronické zápalové zmeny v uvedenej oblasti, z ktorých sa neskôr rakovina môže vyvinúť. Hormonálna antikoncepcia nemá negatívny vplyv na hemoroidy ani na možné komplikácie, vyplývajúce z hemoroidov. Na tomto mieste je však žiadúce povedať, že ak mladá žena, ktorá ešte nerodila má hemoroidy, je pravdepodobné, že ak sa riadne neliečia, v tehotnosti, najmä v jej pokročilom štádiu, môže dôjsť k vyššie uvedeným komplikáciam častejšie ako mimo nej.

L i e č b a
hemoroidov je závislá od štádia a príznakov ochorenia. Spočíva v režimových opatreniach, lokálnom ale i celkovom podávaní liekov, lokálnom ošetrení chirurgickými alebo nechirurgickými postupmi.

R e ž i m o v é o p a t r e n i a
D i é t a má byť ľahko stráviteľná s vylúčením korenených jedál, alkoholu, čiernej kávy, sliného čaju najmä v akútnom štádiu. je treba dbať na dostatočný príjem tekutín a vlákniny. Dôležitú pozornosť treba venovať konzistencií (tvrdosti, resp. skôr mäkkosti) stolice, najmä v akútnom štádiu dbať na to, aby bola skôr mäkšia. Je treba vymedziť si dostatok času na akt vyprázdňovania stolice a nenechať sa pri to rušiť a rozptyľovať. Teda na záchode žiadne rádio, cigarety, noviny a podobné zábavky. Berte si príklad zo psa, radí pacientom letáčik renomovanej nemeckej farmaceutickej firmy Dr. Falk. Niečo pravdy asi na tom bude. V životospráve treba pamätať na dostatočný príjem tekutín, vylúčiť zo stravy dráždivé, najmä korenené jedlá, silný čaj, čiernu kávu, cigarety, alkohol. Netreba zabúdať na pravidelný pohyb, vhodná je rekreačná chôdza, turistika, nevhodné aktivity najmä v štádiu zhoršenia sú cyklistika, resp.jazda na sedadlových vozidlách (motocykel).

M e d i k a m e n t ó z n a l i e č b a
môže byť lokálna, kedy sa hemoroidy ošetrujú priamo aplikáciou mastí alebo čapíkov, prípadne sa do nich vstrekujú látky (napr. etoxysklerol), ktoré ich postupne upchávajú a tak zabraňujú opakovaniu sa krvácania alebo celková, kedy sa podávajú tablety zlepšujúce prietok krvi cez hemoroid s protizápalovými a inými na proces hojenia priaznivo pôsobiacimi účinkami. V liečbe možno použiť aj podporné prírodné látky (dubová kôra a iné, v lekárni voľne dostupné prípravky).

A k o s i s p r á v n e a p l i k o v a ť p r o t i h e m o r o i d o v ú l i e č b u ?
Masť a čapíky aplikujeme zásadne po hygiene konečníka, najlepšie po niekoľkominútovom kúpeli. Voda kúpeľa by nemala byť ani veľmi studená, ani horúca. Po kúpeli treba konečník dobre osušiť (najlepšie jednorazovou utierkou, prípadne na osušenie možno použiť aj studený vzduch z fénu, najmä ak sú hemoroidy citlivé a prečnievajú cez konečník). Masťou si jemne vymasírujeme okolie konečníka, prípadne si ju vytlačíme na gumený prst alebo rukavicu a vmasírujeme aj do konečníka asi do hĺbky 1-2 cm, krúživými pohybmi po celom obvode konečníka. Čapíky zavádzame jemne a pomaly. Najlepšie je čapík nezavádzať príliš hlboko do konečníka a po zavedení ho pridržať tak, aby sa rozpustil v koneční- kovom otvore prípadne pár centimetrov za ním (tam majú na hemoroidy najväčší efekt). Po aplikácií čapíka by mal pacient do jeho rozpustenia ležať na bruchu alebo na boku. Dobrý efekt majú aj sedacie kúpele vo vlažnom odvare z dubovej kôry. Niekedy priaznivo pôsobí na vonkajšie, prípadne vnútorné hemoroidy, ktoré sú vystúpené cez konečník aj niekoľkominútové sprchovanie konečníka nie príliš silným prúdom vody najprv vlažnej, neskôr až studenej prípadne ľadovej, podľa toho, akú pacient znesie. Aplikáciu mastí, čapíkov, kúpeľov, prípadne sprchovanie môžeme aplikovať niekoľkokrát, minimálne však aspoň dvakrát denne, teda ráno a večer.

Š p e c i á l n e c h i r u r g i c k é a n e c h i r u r g i c k é l i e č e b n é p o s t u p y
Medzi chirurgické postupy patrí okrem klasickej operácie hemoroidov aj tzv. mikrochirurgická operácia, ktorá sa vykonáva len na niektorých pracoviskách v SR. jej prednosťou v porovnaní s klasickou chirurgickou hemoroidektomiou (odstránením hemoroidov chirurgicky, teda podviazaním a vyrezaním) je šetrnejší spôsob zákroku a väčší komfort pacienta po zákroku. K novším spôsobom liečby hemoroidov patrí aj laserová liečba. Tiež sa vykonáva len na špecializovaných pracoviskách vybavených príslušnou technikou a školeným personálom. Iné možnosti liečby hemoroidov sú napr. kryoterapia (liečba chladom, kedy sa pomocou špeciálneho prístroja aplikuje na hemoroid tekutý dusík), podväzovanie hemoroidov (nasadzovanie gumenných prstencov na hemoroidy, následkom zastavenia prietoku krvi hemoroidom, tento odumrie a po čase sa v jeho mieste vytvorí tvrdý uzlík), po ktorom sa podľa potreby ešte aplikuje infračervené ožarovanie. Žiadna z vyššie uvedených metód však nezaručuje celoživotné odstránenie hemoroidov, ktoré sa po čase (mesiacoch až rokoch) môžu vytvoriť znova, väčšinou však na inom mieste ako boli pôvodne ošetrené uzly. Jedným z novších endoskopických invazívnych postupov liečby hemoroidov je elektrokoagulačná liečba prístrojom HEMORON ktorú realizujeme aj u nás. Uvedená liečba spočíva v elektrokoagulácií (zastavením krvácania alebo prietoku krvi cez hemoroid) aplikáciou impulzného monofázického elektrického prúdu pomocou špeciálneho prístroja.
Príprava na ošetrenie HEMORON-om: Pred samotným ošetrením musí byť pacient vyčistený, v čreve teda nemôže byť stolica, aby nedošlo k infekcií a následným ďalším komplikáciam (hnačka, teplota, bolesti v konečníku, krvácanie, bolesti brucha a pod.). Vyčistenie čreva sa dosahuje užitím preháňadla v deň pred ošetrením v poobedňajších hodinách (X-PREP, magnéziový prášok alebo iné). U pacientov s chronickou zápchou sa odporúča okrem uvedeného preháňadla, tri dni pred ošetrením tekutá strava. Pacient počas zákroku väčšinou leží na ľavom boku. Na pravej nohe má nebolestivým spôsobom pripevnenú pomocnú elektródu (sú to dva látkové vankúšiky upevnené k nohe rýchloupínacím pásom. Z nich vedie vodič do prístroja.) Samotný zákrok je nebolestivý, u niektorých zvlášť citlivých pacientov je však vhodné znecitlivenie ošetrovaného hemoroidu pred zákrokom napr. injekciou 1% Mesocainu do hemoroidu a/alebo jeho okolia. Zákrok na jednom hemoroide trvá priemerne 10 minút. Celkové trvanie ošetrenia aj s prípravou pacienta pri jednom sedení je okolo 30 minút. Po zákroku je potrebné vyvarovať sa takých sexuálnych a tanečných praktík, ktoré zaťažujú análnu oblasť po dobu 14 dní. Je tiež vhodné pár dní užívať masti a/alebo čapíky alebo tabletky určené na liečbu hemoroidov, ktoré pacientovi odporučí ošetrujúci lekár. Nasledujúca kontrola prípadne s ďalším zákrokom sa spravidla robí o 14 dní. Výsledky tejto liečebnej metódy sú porovnateľné s ostatnými metódami liečby hemoroidov.
Prednosti elektrokoagulačnej liečby prístrojom HEMORON: (citované z prospektu výrobcu, s jeho láskavým súhlasom)- ambulantné použitie - okamžitý, výborný a dlhodobý výsledok- okamžitá úľava od bolesti a ťažkostí- bezbolestnosť zákroku (nevyžaduje nevyhnutne žiadnu zvláštnu anestéziu)- okamžitá následná pracovná schopnosť (pacient je ihneď po zákroku schopný pracovnej činnosti - nekrvácavosť zákroku - bez infekčných komplikácií Kontraindikácie liečby prístrojom Hemoron(zákrok sa nesmie vykonávať):- v tehotnosti- u pacientov s kardiostimulátorom - pri krvácavých stavoch (hemofília a iné poruchy zrážanlivosti)- ak pacient užíva lieky podporujúce krvácavosť alebo potláčajúce obranyschopnosť (imunosupresíva)- ak je prítomná lokálna infekcia v oblasti konečníka - ak má pacient zavedený implantát.
Grippostad®C Hartkapseln

Grippostad®C Hartkapseln

Neu! Hoggar Night® TV-Spot

Neu! Hoggar Night® TV-Spot

Gut einschlafen, gut durchschlafen, erholt aufwachen. Schauen Sie doch mal bei hoggar.de vorbei!

Jetzt den TV-Spot sehen

Erektile Dysfunktion

Erektile Dysfunktion

Erektionsstörungen können sehr belastend sein. Informieren
Sie sich und finden Sie mögliche Therapien. Mehr erfahren

entdecken